Poznaj Kościelec – szczyt w Tatrach Wysokich

Gdzie iść w góry będąc w Zakopanem? Jakie są ciekawe szlaki z Zakopanego i łatwe szczyty w Tatrach, które każdy może zaliczyć, nie będąc profesjonalnym taternikiem?

Polecamy oczywiście wszelkie tatrzańskie doliny, szlak nad Morskie Oko i króla wakacyjnych wypraw czyli szlak na Giewont. Jednakże, wyprawa w góry z naszego Domu wczasowego musi kończyć się na Kościelcu.

Nasz Dom Wczasowy z dumą nosi nazwę Kościelec, którą nadaliśmy mu, zainspirowani tym pięknym ale i wymagającym szczytem.

FAJNE SZLAKI TURYSTYCZNE W TATRACH CZKAJĄ!

Chcielibyśmy, aby przyjeżdzający do nas goście poznali historię tej unikalnej góry a być może nawet zachęcić do wyprawy na ten właśnie szczyt. Warto wiedzieć, iż tuż obok szczytu Kościelec znajduje się Mały Kościelec. Jest to skalisty grzbiet górski, stanowiący zakończenie grani, ciągnącej się na północ przez grań Kościelców. Mały Kościelec wygląda niepozornie, lecz jak każdy z Tatrzańskich szczytów bywa niebezpieczny i potrafi zaskoczyć.

U progów Małego Kościelca znajdziecie „wante Karłowicza” ten kamień upamiętnia wydarzenie z 1909 roku kiedy to w wyniku zejścia lawiny śnieżnej zmarł Mieczysław Karłowicz, słynny polski kompozytor i dyrygent, który był też sympatykiem taternictwa oraz fotografem. Śmierć poniósł właśnie u podnóża Małego Kościelca.

Przyjemne trasy i piękne widoki w górach to właśnie jest to, co kochamy.

Z Małego Kościelca można podziwiać widok na Kościelec, który jest głównym szczytem granitowego masywu Kościelców. Na górę prowadzi czarny szlak z 10 metrowym pionowym progiem, który po obu bokach zmienia się w urwisko. Na wierzchołek doprowadzają nas strome, skalne stopnie. Widok z Kościelca jest niepowtarzalny. Tylko z jego wierzchołka można zobaczyć wszystkie stawy gąsienicowe. Można też podziwiać rozległą panoramę Tatr Zachodnich Orlą Perć i wierzchołki Rysów. Długość trasy na Kościelec to prawie 8 kilometrów, które można pokonać w 4 godziny. Szlak zaczyna się w Hali Gąsienicowej i prowadzi przez Czarną Dolinę Gąsienicową oraz Zieloną Dolinę Gąsienicową.

Polecamy wyprawę na Kościelec, jednak prosimy też o zachowanie rozwagi oraz odpowiedniego przygotowania, gdyż jak wiadomo, góry są tak samo piękne jak niebezpieczne.

Newsletter Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera